Wykusz

jest to fragment budynku o konstrukcji wspornikowej wystający z lica elewacji. Zazwyczaj ma przekrój prostokąta, wieloboku lub części koła i wieńczy go jego własny dach. Choć jest elementem kojarzonym raczej z historyczną architekturą mieszczańską, obecnie cieszy się coraz większą popularnością w budownictwie jednorodzinnym. Zastosowanie wykuszu jest prostym, lecz efektownym zabiegiem mającym na celu urozmaicenie bryły budynku, ponadto pozwala na osiągnięcie niebanalnych efektów wizualnych we wnętrzu. Należy jednak odpowiednio przemyśleć kilka istotnych aspektów, jak lokalizacja wykuszu, czy sposób montażu okien.

Swetoniusz WRW1041, źródło: extradom.pl

Swetoniusz WRW1041, źródło: extradom.pl

Lokalizacja wykuszu i rozmiar okien

Decydują się na budowę domu z wykuszem trzeba przede wszystkim dobrze przemyśleć jego orientację względem stron świata, tak by przez wykusz wpadało do pomieszczenia jak najwięcej światła. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest, gdy wykusz usytuowany jest w części dziennej domu, np. w salonie i cała ta strefa domu znajduje się od strony południowej czy południowo-wschodniej. W ten sposób pomieszczenia będą dobrze doświetlone światłem naturalnym w ciągu dnia. Należy przy tym pamiętać, że okna w wykuszu powinny być wysokie i mieć znaczą powierzchnię przeszklenia – zwłaszcza jeśli ma on być głównym źródłem światła dziennego w pomieszczeniu. Poprawnie zlokalizowany w budynku wykusz z odpowiednio dużymi oknami pozwoli domownikom cieszyć się dobrze rozdystrybuowanym naturalnym światłem.

Swetoniusz WRW1041, źródło: extradom.pl

Swetoniusz WRW1041, źródło: extradom.pl


Projekt domu Tofi 3, źródło: extradom.pl

Projekt domu Tofi 3, źródło: extradom.pl

Rodzaj okien w wykuszu i sposób ich montażu

Wybierając projekt domu należy pamiętać, że aby wykusz w budynku jednorodzinnym wyglądał efektownie i dobrze się komponował, trzeba dobrać do niego odpowiednie okna. W pierwszej kolejności zwrócić należy uwagę na styl budynku i wynikający z niego kształt wykuszu i na ich podstawie dobrać formę okien. W budynkach o charakterze klasycznym np. w przypadku dworków czy rezydencji, okna wykuszu powinny nawiązywać stylistyką do formy architektonicznej chociażby poprzez zastosowanie charakterystycznych podziałów. Natomiast w przypadku budynków o nowoczesnej stylistyce warto zdecydować się na prostopadłościenne przeszklenia, bez licznych szprosów czy łukowatych zwieńczeń. Bardzo duży wpływ na estetykę i funkcjonalność wykusza będzie miał również sposób montażu okien, który może być wykonany na dwa sposoby. Pierwszym, częściej stosowanym i tańszym rozwiązaniem jest montowanie ścianek między oknami bocznymi a oknem środkowym. Drugim sposobem jest łączenie okien w narożach za pomocą specjalnych profili, co pozwala na nieprzerwanie ciągłości okna. Jest to rozwiązanie ciekawe pod względem estetycznym, umożliwiające jeszcze lepszą penetrację światła dziennego w pomieszczeniu. Jest jednak droższe i znacznie trudniejsze w wykonaniu.

Projekt domu Karmelita bez garażu, źródło: extradom.pl

Projekt domu Karmelita bez garażu, źródło: extradom.pl


Wykusz jest jedną z bardziej efektownych form stosowanych w celu urozmaicenia budynków jednorodzinnych o prostej formie architektonicznej. Nadaje bryle domu ciekawy, indywidualny charakter. Odpowiednio zaprojektowany i ulokowany będzie odgrywał również znaczącą rolę w kwestii doświetlenia pomieszczeń. By dobrze spełniał swoja funkcje należy jednak dobrze przemyśleć jego formę i położenie, rodzaj zastosowanych okien oraz sposób ich montażu.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Extradom Sp. z o.o. Sp.k.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail