Ekspert radzi: jak stworzyć idealną kotłownię? Jakie miejsce wybrać na kocioł gazowy?

Kocioł gazowy stanowi serce całego sytemu grzewczego. Musi być on zatem wydajny, oszczędny i łatwy w obsłudze a do tego maksymalnie bezpieczny. Powinien być również odpowiednio zamontowany i umieszczony w miejscu, które najlepiej się do tego nadaje. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy kotłownia spełnia wszystkie konieczne wymagania? Ekspert firmy Wolf – Technika Grzewcza sp. z o.o. podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas projektowania idealnej kotłowni.

Odrębna kotłownia czy wydzielone miejsce na kocioł?

Znalezienie odpowiedniego pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany kocioł gazowy stanowi najważniejszy etap tworzenia kotłowni. W wielu nowych domach takie pomieszczenie zostaje zwykle wydzielone już na etapie projektowania budynku i znajduje się np. w bezpośrednim sąsiedztwie garażu lub kuchni. Funkcję kotłowni z powodzeniem może jednak pełnić również piwnica, a nawet wnęka ścienna. Wszystko zależy od typu i wielkości urządzenia oraz rozmiaru zasobnika na ciepłą wodę użytkową. „Kocioł stojący, wykonany z materiałów takich jak żeliwo lub stal, to urządzenie które potrzebuje sporej przestrzeni, dlatego też najlepiej ulokować go w np. piwnicy, w pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię. Takie urządzenie najczęściej wymiarami przypomina klasyczną pralkę, stąd też zmieści się na powierzchni około metra kwadratowego. Należy jednak pamiętać, że zgodnie
z przepisami, kotłownia gazowa dla nowobudowanych obiektów musi mieć wysokość co najmniej 2,2 metra a jej kubatura nie może być mniejsza niż 8 m3, w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń”, tłumaczy specjalista z firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. „Wiszące kotły gazowe to kolejne urządzenia, które wymagają przestrzeni, choć nie tak dużo, jak urządzenia stojące. Z powodzeniem można powiesić je na ścianie w kuchni bądź łazience. Warunkiem jest posiadanie odpowiednio dużej powierzchni oraz ściany o solidnej konstrukcji. Gdy te warunki nie zostaną spełnione, trzeba zdecydować się na tradycyjną kotłownię. Jeżeli jednak zamiast urządzenia jednofunkcyjnego współpracującego z zasobnikiem ciepłej wody wybierzemy nowoczesny kocioł gazowy dwufunkcyjny, czyli z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody, to całkowicie wyeliminujemy konieczność wydzielania kotłowni. Takie urządzenia mają niezwykle kompaktową budowę, dzięki czemu zmieszczą się nawet w kuchennej czy łazienkowej szafce”, dodaje ekspert.

Decydując się na centralę ścienną, np. CGW-2L firmy Wolf, jesteśmy w stanie zaoszczędzić dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu. Fot. Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Decydując się na centralę ścienną, np. CGW-2L firmy Wolf, jesteśmy w stanie zaoszczędzić dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu.
Fot. Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Kluczowa jest wentylacja

Odpowiednia wentylacja kotłowni to kwestia, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo budynku i domowników. W przypadku instalacji opartej na urządzeniach gazowych odgrywa ona szczególnie dużą rolę, stąd też należy poświęcić jej sporo uwagi. Podstawowe zadania wentylacji w to m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do spalania oraz do celów wentylacyjnych, zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia kotłowni w celu usunięcia szkodliwych gazów które mogą powstawać podczas procesu spalania. „Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w pomieszczeniach przystosowanych na kotłownię jest wentylacja grawitacyjna. W przypadku kotłowni która znajduje się piwnicy przepływ powietrza możliwy jest dzięki niewielkim oknom piwnicznym, nieszczelnościom w przegrodach zewnętrznych czy też specjalnym przygotowanym do tego celu kanałom nawiewnym. Projektując kotłownię należy pamiętać, że do spalenia 1 m3 gazu kocioł potrzebuje ponad 10 m3 powietrza i co najmniej tyle trzeba go dostarczyć każdej godziny. Wspominane otwory musza być zatem odpowiednio rozplanowane i być należytej wielkości”, mówi ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. Szczegółowe obliczenia zapotrzebowania na tlen w kotłowni należy przeprowadzić jeszcze przed montażem urządzenia grzewczego. Tylko wtedy można mieć pewność iż spalanie będzie przebiegało poprawnie a spaliny będą skutecznie odprowadzane.

Najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna, natomiast do wyboru mamy inne sprawdzone rozwiązania. Do często stosowanych rozwiązań można zaliczyć wentylację mieszaną tzn. połączona wentylacja grawitacyjna z wentylacją mechaniczną wyciągową. Zastosowanie mają tutaj różnego rodzaju nasady kominowe, deflektory kominowe, mechaniczne wentylatory wyciągowe montowane na kanałach wyciągowych. W obecnym czasie bardzo popularnym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym jest montaż w „salonach” tzw. kominków z płaszczem wodnym. Pamiętać należy, że tego typu rozwiązanie podlega takim samym przepisom jak w przypadku budowy kotłowni opartej na kotle na paliwa stałe. Pomieszczenie to powinno posiadać m.in. wentylacje wywiewną – kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia , wyprowadzonym ponad dach. „Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w systemy bezpieczeństwa, czujniki alarmowe które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dobrego systemu wentylacyjnego dodaje specjalista firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Jakie miejsce wybrać na kocioł gazowy? Jakie mamy możliwości?

1. Wydzielona kotłownia.
2. Pomieszczenie gospodarcze.
3. Kuchnia.
4. Łazienka.

Jakie miejsce wybrać na kocioł gazowy? Fot. Wolf

Jakie miejsce wybrać na kocioł gazowy? Fot. Wolf

Więcej wskazówek ekspertów firmy Wolf znaleźć można na stronie: www.wolf-polska.pl
————————————————————————————————————————————–
Firma Wolf GmbH swoje początki datuje na rok 1963, kiedy to w niemieckim mieście Mainburg rozpoczęła produkcję urządzeń do osuszania chmielu. Późniejsze lata przyniosły dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i otwarcie się na nowe dziedziny działalności. Dziś Wolf GmbH jest liderem wśród producentów urządzeń grzewczych, solarnych, wentylacyjnych i solarnych, a także pierwszą firmą, która wprowadziła 5-letnią gwarancję na urządzenia grzewcze i solarne. Przedsiębiorstwo stało się także prekursorem swojej branży i jako pierwsze wprowadziło w Niemczech certyfikację produkcji zgodną z normą ISO 9001. Długa lista obiektów referencyjnych stanowi dla firmy powód do dumy i jest potwierdzeniem, iż oferowane produkty charakteryzują się najwyższą niemiecką jakością.
Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.
Sokołów, ul. Sokołowska 36
05-806 Komorów k. Warszawy
tel. 22 720 69 01
fax 22 720 69 02
email: wolf(at)wolf-polska.pl

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail