Ostatnimi czasy bardzo wielu Inwestorów planujących budowę domu rezygnuje z opcji podpiwniczenia budynku. Główną przyczyną są najczęściej względy ekonomiczne, gdyż budowa piwnicy pochłania znaczącą część budżetu przedsięwzięcia. Kolejnym powodem, dla którego często rezygnuje się z podpiwniczania budynku jest zmiana technologii grzewczych domów jednorodzinnych. Chociażby w przypadku coraz częściej stosowanego ogrzewania gazowego, wystarczy wygospodarować nieznaczną przestrzeń parteru na pomieszczenie techniczne, w którym znajdzie się kocioł. Dodatkowo nie ma potrzeby składowania materiału opałowego, więc nie trzeba organizować specjalnego pomieszczenia magazynowego.

Projekt domu Murowaniec DM-6158, źródło: extradom.pl

Projekt domu Murowaniec DM-6158, źródło: extradom.pl

Funkcja piwnicy w domu jednorodzinnym

Wybierając projekt domu parterowego podpiwniczonego, należy pamiętać, że pomimo znacznego ograniczenia powierzchni technicznej w budynkach jednorodzinnych, spowodowanego postępem technologicznym, nie należy z góry zakładać, że podpiwniczenie w budynku jest zupełnie zbędne. Należy bowiem pamiętać, że piwnica dostarcza bardzo cenną przestrzeń magazynową, która niewątpliwie potrzebna jest w każdym domu. Istotnym jest, by realnie oszacować jak dużo tego typu przestrzeni będzie potrzebne, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby domowników wynikające z ich trybu życia i zainteresowań oraz ilości posiadanych w związku z nimi sprzętów. Jeśli okaże się, że potrzebna przestrzeń magazynowa jest znaczna, a na działce nie zmieści się dodatkowy obiekt pełniący tego typu funkcję, budowa piwnicy będzie koniecznością.

Projekt domu Divitis I G2, źródło: extradom.pl

Projekt domu Divitis I G2, źródło: extradom.pl


Projekt domu Divitis I G2 rzut piwnicy, źródło: extradom.pl

Projekt domu Divitis I G2 rzut piwnicy, źródło: extradom.pl

Co zazwyczaj składuje się z piwnicy

Podejmując decyzję o podpiwniczeniu budynku jednorodzinnego należy przemyśleć co będzie składowane w piwnicy i jak w związku z tym powinna zostać podzielona i zorganizowana jej przestrzeń. Jeśli część przestrzeni użytkowej piwnicy przeznaczona będzie przykładowo do magazynowania przetworów zimowych, gdyż domownicy przewidują ich przygotowywanie, należy pamiętać, by tego typu funkcja była łatwo dostępna. Należałoby zatem zadbać, by zarówno kuchnia na parterze, jak i spiżarnia w piwnicy znalazły się w pobliżu schodów. Łatwo dostępne powinno być również pomieszczenie techniczne z kotłownią, gdyż z niego również korzysta się stosunkowo często. W głębi piwnicy znaleźć się natomiast mogą pomieszczenia przeznaczone do magazynowania sprzętów używanych tylko sezonowo, np. sprzętu turystycznego czy przyrządów ogrodniczych.

 Projekt domu Bobrowa DM-6165, źródło: extradom.pl


Projekt domu Bobrowa DM-6165, źródło: extradom.pl

Dlaczego warto budować domy z piwnicą?

Piwnica może zostać wykorzystana również w części jako warsztat, jeśli któryś z domowników ma hobby wymagające znacznej przestrzeni i specjalistycznego sprzętu, jak np. stolarstwo czy szycie ubrań. Należy jednak pamiętać o odpowiednim oświetleniu tego typu pomieszczeń. Jeśli natomiast osoba pracująca w warsztacie będzie przebywała w nim kilka godzin dziennie, pomieszczenie powinno być oświetlone światłem dziennym. Piwnica powinna być w tym wypadku zaprojektowana w taki sposób, by jej część znalazła się powyżej poziomu gruntu. W taki sposób będzie możliwe zamontowanie niewielkich okien, przez które światło dzienne będzie wpadać do warsztatu.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Extradom Sp. z o.o. Sp.k.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail